Płytki krwi są morfologicznym składnikiem krwi, odgrywającym ważną rolę w procesie gojenia i regeneracji tkanek. Posiadają one substancje zwane czynnikami wzrostu, które stymulują poszczególne fazy procesów regeneracji i gojenia tkanek. Osocze bogatopłytkowe wspiera powstawanie nowego kolagenu i poprawia ukrwienie skóry , co prowadzi do poprawy elastyczności , napięcia, tekstury i barwy skóry.
Terapia osoczem bogatopłytkowym to wspaniały zabieg dedykowany dla pacjentów poszukującym produktów naturalnych lub nie mogącym korzystać z wielu preparatów z powodu uczuleń. Pozyskując osocze bogatopłytkowe z krwi pacjenta, pobudzamy komórki skóry do biostymulacji poprzez działanie na nie czynnikami wzrostu.
Metoda ta jest wykorzystywana od wielu lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii i stomatologii. W medycynie estetycznej jest wykorzystywana na potrzeby odnowy skóry. Zabieg wykonywany jest metodą mezoterapii igłowej czyli wykwalifikowany personel medyczny pobiera krew pacjenta ,następnie lekarz po przygotowani preparatu z osocza ostrzykuje daną okolicę ciała .
Zabieg ten można podawać w każda okolicę ciała ,w skórę twarzy, szyi, dekoltu, rąk, głowy .
Procedura trwa ok godziny.
Podanie preparatu osocza w zmarszczkę stymuluje komórki macierzyste do namnażania i pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Efekty zabiegu pojawiają się stopniowo wraz z odbudowującymi się włóknami kolagenowymi. Skóra po 1-2 tygodniach staje się bardziej napięta i wygładzona. Zabiegi należy powtarzać w zależności od potrzeb.
Przeciwwskazania: choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, ostre choroby zapalne, ciąża i laktacja.
Efekty zabiegu:
Jest to preparat krwiopochodny, który zawiera zwiększoną liczbę płytek krwi. Osocze bogatopłytkowe znane jest także pod angielską nazwą Platelet Rich Plasma, w skrócie PRP. Skoncentrowane płytki zawarte w niewielkiej ilości osocza, uzyskuje się poprzez odwirowanie krwi. Aby otrzymać osocze bogatopłytkowe, bezpośrednio przed zabiegiem pobiera się od pacjenta krew. Następnie krew ta poddana jest wirowaniu, co pozwala uzyskać pożądany preparat.
Jakie szczególne cechy posiada osocze bogatopłytkowe? Koncentrat taki zawiera wiele czynników wzrostu, a także białka — między innymi fibrynę, które odpowiedzialne są za adhezję. Te właściwości sprawiają, że osocze bogatopłytkowe w ortopedii, stomatologii i medycynie estetycznej używane jest coraz częściej. A jakie dokładnie działanie mają czynniki wzrostu obecne w PRP? Przede wszystkim intensyfikują procesy regeneracji tkanek. Kolejną istotną rolą, jaką odgrywa osocze bogatopłytkowe, jest oddziaływanie na fibroblasty, które motywowane są do wytwarzania kolagenu. Wspomagają także tworzenie nowych naczyń krwionośnych i poprawiają mikrokrążenie.
Ze względu na swoje właściwości i działanie, zabiegi metodą PRP zdobyły największą popularność w dwóch gałęziach medycyny — ortopedii i medycynie estetycznej. Ostrzykiwanie osoczem jest doskonałą alternatywą dla osób, które ze względów zdrowotnych (alergia, lub inne przeciwwskazania) nie mogą stosować innych wypełniaczy. Lifting wampirzy — bo również pod taką nazwą znany jest zabieg z osoczem bogatopłytkowym — zalecany jest w celu niwelowania oznak starzenia. Doskonale wygładza fałdy, bruzdy, zmarszczki — również kurze łapki w okolicach oczu. Skóra po zabiegu osoczem bogatopłytkowym jest wyraźnie jędrniejsza, zregenerowana, a jej gęstość zwiększona.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym zalecana jest także Pacjentom mającym problem z przesuszoną, zmęczoną skórą. Wampirzy lifting pozwala nie tylko zniwelować oznaki starzenia się skóry, ale także wyrównuje jej koloryt, usuwając przebarwienia, cienie i blizny. Terapia PRP zapewnia kompleksową regenerację skóry twarzy, dekoltu, szyi i dłoni. Ale to nie jedyne obszary, na które stosuje się tę metodę. Aplikowanie osocza bogatopłytkowego na włosy również daje pozytywne efekty. Opóźnia proces łysienia, pobudza włosy do wzrostu. Sprawia, że stają się gęste, mocne i zdrowe.
Nie tylko medycyna estetyczna doceniła działanie osocza bogatopłytkowego. Używane jest ono w przypadkach urazów stawów, takich jak skręcenia, urazy ścięgien, urazy kolan. Osocze bogatopłytkowe w ortopedii wykorzystywane jest jako alternatywa leczenia kontuzji. Co najważniejsze, nie wymaga ona interwencji chirurgicznej. Opinie pacjentów potwierdzają działanie terapii PRP osoczem bogatopłytkowym. Z metody tej korzystają profesjonalni sportowcy, ponieważ pozwala na szybkie odzyskanie sprawności. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym chorego obszaru, np. kolana, łokcia, barku lub ścięgien przynosi szybką poprawę stanu zdrowia i jest znacznie mniej inwazyjne niż tradycyjne metody.
W przypadku ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym w celu poprawienia wyglądu skóry zaleca się wykonanie serii zabiegów. Ich dokładną ilość i rozłożenie w czasie lekarz dostosowuje indywidualnie do potrzeb Pacjenta. W przypadku leczenia ortopedycznego osoczem bogatopłytkowym, decyzję o kolejnym zabiegu PRP, podejmuje lekarz ortopeda. Jest to uzależnione efektami i postępami, jakie nastąpiły po pierwszym zabiegu. Zazwyczaj Pacjenci dostrzegają znaczną poprawę już po pierwszym podaniu osocza bogatopłytkowego.
Każdy Pacjent nieco inaczej odczuwa ból. Momentem niekomfortowym może być pobieranie krwi. Podczas zabiegu, główny odczuwany dyskomfort związany jest z iniekcją osocza bogatopłytkowego. W przypadku podania osocza bogatopłytkowego do kolana lub innego stawu, po zabiegu Pacjent może odczuwać ból.
Na pierwsze efekty terapii PRP trzeba poczekać około dwóch tygodni. Oczywiście reakcja tkanek następuje już po dwóch dobach od przeprowadzonego zabiegu.
Zabieg pobrania i odwirowania krew nie stanowi zagrożenia dla Pacjenta. Co najważniejsze odpowiednio przygotowane osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny. Dzięki temu nie istnieje ryzyko skutków ubocznych takich jak nietolerancja czy reakcja alergiczna.
Metody PRP nie należy stosować u osób cierpiących na choroby krwi, nowotwory. Zabiegów nie stosuje się również u kobiet w ciąży i podczas laktacji. Przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego jest też przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Koszt terapii PRP uzależniony jest od liczby przeprowadzonych zabiegów, a także obszaru, na którym zostanie podane osocze bogatopłytkowe. Cena zabiegu osoczem bogatopłytkowym wynosi 900 zł, za jedną okolicę. Jeśli pacjent decyduję się na większą ilość partii, możemy indywidualnie zaproponować wycenę.
Choć nazwa kojarzyć może się z mrocznymi bohaterami horrorów, to w rzeczywistości nie kryje się pod nią nic strasznego. Jest to innowacyjna metoda wypełniania zmarszczek. Preparatem stosowanym w liftingu wampirzym jest osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi Pacjenta. W jakim wieku można przeprowadzić zabieg wampirzego liftingu? Jako dolną granicę przyjmuje się 25 lat. Można zatem za pomocą tego zabiegu likwidować również pierwsze oznaki starzenia się, jak i wyrównać powierzchnię skóry, usuwając z niej blizny potrądzikowe i przebarwienia.